Aktualności,  Formacja

Posługa Katechisty – Szkoła św. Pawła

Szanowni Katecheci, Nauczyciele religii Diecezji Bydgoskiej,

Kościół, odpowiadając na znaki czasu i wyzwania współczesnej ewangelizacji, na nowo odkrywa znaczenie posług wynikających z sakramentu chrztu – w tym również posługi katechisty, ustanowionej przez papieża Franciszka jako stała posługa świeckich.

W naszej diecezji formacja do tej posługi realizowana jest w Szkole św. Pawła.. Jej celem jest przygotowanie osób świeckich do indywidualnego towarzyszenia dorosłym kandydatom do sakramentów inicjacji chrześcijańskiej – zarówno w parafiach, jak i w Ośrodku Katechumenalnym.

Zajęcia i warsztaty prowadzone są przez uznanych specjalistów, zarówno duchownych, jak i świeckich, o wysokim autorytecie naukowym i duszpasterskim. Wśród zaproszonych wykładowców i prowadzących znajdują się m.in.:

·         ks. dr Grzegorz Strzelczyk,

·         prof. Aleksander Bańka,

·         dr Magdalena Jóźwik,

·         dr Agata Rujner,

·         oraz inni doświadczeni formatorzy i duszpasterze.

Program Szkoły św. Pawła obejmuje zarówno spotkania online, jak i warsztaty stacjonarne, umożliwiając uczestnikom udział niezależnie od miejsca zamieszkania czy codziennych obowiązków.

Zdaję sobie sprawę, że wielu z Państwa pełni odpowiedzialną i wymagającą posługę katechety – nauczyciela religii w szkole. Chciałbym jednak wyraźnie zaznaczyć, że formacja katechisty i posługa katechety to dwie odrębne rzeczywistości, które się nie wykluczają, lecz mogą się twórczo uzupełniać.

·         Katecheta jako nauczyciel religii działa przede wszystkim w przestrzeni szkolnej, zgodnie z podstawą programową i wymaganiami systemu edukacji.

·         Katechista natomiast to osoba towarzysząca dorosłym na drodze wiary, prowadząca ich ku pełnemu wtajemniczeniu chrześcijańskiemu – poprzez modlitwę, słowo i obecność. To posługa bardziej mistagogiczna niż dydaktyczna – zakorzeniona w doświadczeniu wspólnoty i osobistego świadectwa.

Zachęcam więc katechetów do otwartości na tę formację – nie tylko jako dopełnienie zawodowej misji, ale jako duchowe pogłębienie własnego powołania i poszerzenie pola ewangelizacji, zwłaszcza we współpracy z parafiami i środowiskiem osób dorosłych poszukujących Boga.

Więcej informacji o formacji i działalności katechistów można znaleźć na stronie:
https://katechiscibydgoszcz.pl

Z wyrazami szacunku i błogosławieństwem dla Waszej codziennej posługi,

ks. prof. UAM dr hab. Mirosław Gogolik
Wikariusz Biskupi ds. Katechizacji
Diecezja Bydgoska