Przydatne linki

Diecezja Bydgoska

Komisja Wychowania Katolickiego KEP


Baza w trakcie aktualizacji:

„Powołany” 2022 – Trafiający do młodzieży przekaz zawierający zaczepne pytania dotyczące wiary oraz odpowiedzi kapłana i świadectwa osób, które doświadczyły Bożej miłości. Piękny film na ostatnie w roku szkolnym lekcje religii.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Księga Ksiąg dla najmłodszych – ok. 30 minutowe filmy rysunkowe uczą dzieci ponadczasowych prawd moralnych na przykładzie opartych na Biblii przygód dwojga podróżujących w czasie dzieci i ich przyjaciela robota.

Zielone Pastwisko: ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​#ZielonePastwisko​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​#PiotrKleszcz​​​​​​​​​​​​​​​​​​​OFMConv​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​#SłowoNaKażdyDzień​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Niedziela Palmowa: Ewangelia wg św. Jana – Uroczysty wjazd do Jerozolimy. Niedziela Palmowa w Tradycji Kościoła. Rysujemy i kolorujemy palmę wielkanocną.

Dzieci śpiewają Panu Jezusowi w Wielkim Poście: „Tam na krzyżu”, „Powiedz ludziom, że kocham ich”

Film „Życie Jezusa”, który jest adaptacją Ewangelii wg św. Jana.

Pomóżmy nieść krzyż cierpiącym. Solidarni z Ukrainą: „Biały Krzyż”

Piosenki religijne na Wielki Post i nie tylko: „Wierzę w Ciebie, Panie”, „Bądź tu, nie chcę być sam”, „Schowaj mnie”, „Getsemani” – śpiewa 3-letnia Claire, „Getsemani” (napisy ang.), „Chwalę Ciebie Panie”, „Tłumy serc” – Daria Wójcik i Remigiusz Kuźmiński, „Emmanuel” – Schola Młodzieżowa św. Antoniego w Ostrołęce, „Zatrzymaj się na chwilę” – Jacek Sadowski, „Tak mnie skrusz” – Dawid Kwiatkowski, Joachim Mencel, „Jezus Najwyższe Imię” – Roksana Węgiel, „Uwielbiam Imię Twoje Panie” (występ + karaoke) – Filip Lato, „Ty wskazałeś drogę do miłości” (występ + karaoke) – Rafał Brzozowski, „W drogę z nami wyrusz, Panie” (występ + karaoke) – Aleksandra Nykiel, „Zbliżam się w pokorze”, „Gdyby wiara twa” – Golec uOrkiestra

Zdrapkazadania na Wielki Post 2021

Filmy na Boże Narodzenie: „Maria z Nazaretu” (2012 r.) – piękny film na czas Bożego Narodzenia pomagający zbliżyć się do tajemnicy Wcielenia i do Maryi, a dla najmłodszych „Narodziny Jezusa”

Boże Narodzenie: świąteczna gimnastyka – dzieci ją uwielbiają, świetnie sprawdzi się w oddziałach przedszkolnych, można ją wykorzystać w klasach 1-2 podczas lekcji zdalnych, ale także w szkole na lekcjach wychowania fizycznego w młodszych klasach w ramach lekcji koleżeńskich, współpracy z wychowawcą

Poznajemy tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia na świecie.

Szopka Betlejemska – znajdujemy miejsce dla każdej postaci i Gwiazdy Betlejemskiej, ubieramy choinkę

Najpiękniejsze polskie kolędy – karaoke dla dzieci, Kolędy polskie – karaoke dla wszystkich, poruszająca wersja utworu „Nie było miejsca”

Kolędy dla najmłodszych: „Gdy się Chrystus rodzi”, „Dzisiaj w Betlejem”, „Pójdźmy wszyscy do stajenki”

Dzisiaj w Betlejem – porywająca lekcja religii na Boże Narodzenie na platformie Genially autorstwa Pani Kasi. Dziękujemy! Myślimy, że sprawdzi się we wszystkich klasach szkół podstawowych.

Dzieciom na ostatnich lekcjach adwentowych możemy zaproponować gry i zabawy: digipuzzle (klikamy na krateczkę danego koloru i uzupełniamy pole, aby utworzyć obraz wg wzoru), puzzle „Trzej Królowie”, puzzle „Mikołaj” Możemy też zobaczyć film jak powstaje opłatek.

Adwentowe zagadki: quiz dla najmłodszych, symbole adwentowe – jednocześnie ćwiczenie pamięci wzrokowej w przedszkolu, symbole adwentowe dla starszych dzieci, łamigłówka dla młodzieży, karty dla wszystkich 🙂

Adwentowe śpiewanie: „Czekam” – piosenka roratnia, dwie wersje pięknej piosenki „Mario, czy już wiesz?” -Kuba Badach oraz „Mary, Did You Know?” -Pentatonix. Zachęcamy też do obejrzenia z uczniami rysunków na piasku do piosenki „Kołysanka dla mamy” Jakuba Tomalaka, odpowiedniej nie tylko na Adwent.

Film o ojcu Matteo – wielkim egzorcyście, który umiera w Halloween 1616 r., a jak wiemy, nic nie dzieje się przypadkiem.

Strona poświęcona Prymasowi Tysiąclecia bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu oraz świadectwa uzdrowień za wstawiennictwem błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, a na chwilę rodzinnego relaksu puzzle z wizerunkiem błogosławionego

Kardynał Stefan Wyszyński – wirtualna wystawa fotografii uwieczniających posługę Prymasa Tysiąclecia na terenach obecnej diecezji bydgoskiej. Galeria znajduje się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej.

Pieśni Maryjne

„Chwalcie łąki umajone”

„Po górach, dolinach”

„Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”

„Maryja, Śliczna Pani”

„Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny”

„Panience na dobranoc”

Przygotowanie dzieci klas III do spowiedzi świętej:

Ksiądz pięknie wszystko wyjaśnia, tłumaczy dzieciom na czym polega spowiedź i oswaja z konfesjonałem.

Formuła spowiedzi świętej – ćwiczenie.

Film: Św. Klara z Asyżu – historia pewnej chrześcijanki Film przedstawia św. Klarę w jej duchowym i ludzkim wymiarze, niemal metaforę współczesnego człowieka, zagubionego w pomieszaniu wartości. Klara, wykształcona kobieta ze szlachetnej i bogatej rodziny, dała początek swojej oryginalnej duchowości dzięki powiązaniu z postacią św. Franciszka.

Powitanie uczniów na zdalnej lekcji

Życie jest cudem „To jestem ja” – świadectwo w obronie życia z brytyjskiego „Mam talent”

Carlo Acutis – 15 latek ogłoszony świętym 10 października 2020 r., wywiad z jego mamą i 30 minutowy film „Carlo Acutis. Misjonarz 2.0”

Koniec roku szkolnego 2019/20 – życzenia dla uczniów.

Dyplom Mistrza zdalnej pracy wersja dla starszych uczniów:

Dyplom mistrza zdalnej pracy za sumienną i wytrwałą pracę zdalną na katechezie – wyraz uznania dla dzieci, ale też ich rodziców:

Genearator dyplomów online – film instruktażowy

Generator Dobble (po francusku, ale można się domyślić) 😉

Generator rebusów

I Komunia Święta – poradnik dla rodziców. Fragmenty z książki „Jak dobrze przygotować dziecko do I Komunii Świętej?” Warto wysłać rodzicom!

Kolorowanki i puzzle związane z osobą Św. Jana Pawła II

„Lolek” – biografia zawarta w piosence.

„Karol Wojtyła – nasz Papież” 100-lecie urodzin Jana Pawła II – biografia filmowa, 14 maja 2020 r. i inne filmy: „Karol – Człowiek, który został Papieżem”

Film i piosenka dla dzieci o św. Janie Pawle II

Rok Świętego Jana Pawła II – „Święty Jan Paweł II był człowiekiem pokoju i nadziei. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale i niezwykłą siłą i pewnością wskazywał całemu światu, każdej wspólnocie, wszystkim ludziom, każdemu człowiekowi, jak życie czynić bardziej ludzkim…”

100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II – strona Archidiecezji Krakowskiej

Droga Krzyżowa dla dzieci – Rozważania nabożeństwa drogi krzyżowej dla dzieci przygotowane przez Siostry franciszkanki z Orlika 20 marca 2020 r.

Droga Krzyżowa dla młodzieży

TwojaBiblia.pl – Pismo Święte, czytania z dnia, komentarze, można wylosować cytat – Boże Słowo skierowane indywidualnie na dany dzień lub na daną chwilę

Pismo Święte w wersji audio.

Dzień Kobiet 2020 r. – Piękna definicja jestestwa kobiety według namiestnika Chrystusa na ziemi, Papieża Franciszka, zinterpretowana przez wspaniałe kobiety, Siostry Pudełkówny (Serdecznie pozdrawiamy i polecamy w naszych modlitwach!) Warto, aby młodzież tego posłuchała.

Gianna Beretta Molla – Czy święta może być atrakcyjną kobietą, modnie się ubierać, być wykształcona i nowoczesna? – Jak najbardziej! Filmy na lekcje religii na Dzień Kobiet o współczesnej świętej jako wzorze kobiety. Gianna Beretta Molla to ostatnia święta kanonizowana przez Jana Pawła II w 2004 r.

Ciekawe opowiadania o różnej tematyce na lekcje religii

Interaktywne puzzle związane z różną tematyką religijną.

Droga Krzyżowa dla dzieci – Droga Krzyżowa dla dzieci z rozważaniami i możliwością tworzenia stacji. Wizerunki poszczególnych stacji można wydrukować i przykleić na wkładach do zniczy lub szklankach z podgrzewaczami.

Kolorowanka wielkopostna – ta kolorowanka co roku jest fajną inspiracją zabaw dla dzieci. Można na kolejnych lekcjach kolorować poszczególne pola,  np. piątki na fioletowo, czwartą niedzielę Wielkiego Postu na różowo, itd. Uczniowie mogą też rzucać kostką i kiedy wypadnie piątek, przypominamy sobie stacje Drogi Krzyżowej, do wybranej stacji tworzymy refleksje… 

Multimedialny świat Biblii – Poznaj świat najbardziej fascynującej Księgi. 120 ciekawostek, 240 dźwięków, 26 map, 7 quizów, 14 tabel, 825 zdjęcia, 55 rozdziałów świata Biblii, 225 omówionych haseł.

Darmowe obrazy udostępniane przez twórców bezpłatnie do dowolnego wykorzystania.

Memy – grafiki z cytatami świętych, wypowiedzi znanych o Jezusie i wiele innych ciekawych obrazów.

Biblia dla dzieci – znajdziesz tutaj materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży (opowiadania, krzyżówki, szyfry, gry planszowe oraz różne inne zadania i gry, które pomogą w poznaniu i zrozumieniu historii biblijnych), stworzone w oparciu o teksty i historie biblijne. Można je pobierać, drukować i udostępniać bez żadnych opłat.

TheCatholicKid.com – anglojęzyczna strona internetowa z bezpłatnymi kolorowankami i grami dla dzieci młodszych.

www.krzyzowki.edu.pl – generator krzyżówek umożliwia utworzenie 20-hasłowej krzyżówki na podstawie haseł/opisów podanych przez użytkownika lub wylosowanych z bazy haseł polskich i angielskich. Wygenerowana krzyżówka może zostać zapisana w pliku PDF/PNG, można ją również wydrukować. Dodatkowo możliwe jest utworzenie łamigłówki – wykreślanki, w której wszystkie hasła są podane, ale należy je odszukać na diagramie.

Free Bible Images – strona z obrazami o tematyce biblijnej.

Studnia Katechety – blog prowadzony przez katechetę naszej Diecezji – studnia pomysłów i pomocy, a także oferta szkoleń dla katechetów.