Przydatne linki

Diecezja Bydgoska

Komisja Wychowania Katolickiego KEP

Strona na FB Katecheci Diecezji Bydgoskiej


Baza w trakcie aktualizacji:

Śpiewajmy Panu! “Pokorna Służebnico Pana” łamiąca strzały nieprzyjaciela, miażdżąca głowę węża … Mocni w Duchu, “W kruszynie chleba”, „Ty dajesz skrzydła” Jakub Tomalak, Aleksandra Nawrot, Franciszkańskie granie – Błogosławieństwo Aaronowe, muz. Piotr M. Dąbek OFMConv

Śpiewamy aktywnie! “Jesteś Królem”, “W imię Ojca i Syna i Ducha Świętego”, “Bóg nie umarł”, “Bóg jest tu”, “Jestem rybakiem Pana”, “Tyś jak skała”,

Broniąc życia: Pięknie o roli mężczyzny i kobiety w temacie aborcji,

Naprotechnologia – o naturalnych metodach wsparcia płodności słyszał niemal każdy z nas. Jednak dokładnie na czym polega naprotechnologia to już nie wszyscy potrafią odpowiedzieć. Postaramy się opowiedzieć o tej metodzie na podstawie kilku historii drogi do rodzicielstwa.

Papież Franciszek włączył Józefa i Wiktorię Ulmów oraz ich siedmioro dzieci do grona błogosławionych. – Ich ofiara zasługuje na takie wyróżnienie – mówi w bratanek Wiktorii. Rodzina z Markowej została zamordowana przez Niemców 24 marca 1944 roku za ukrywanie Żydów. Ciekawa relacja dla młodzieży.

Studnia Katechety – studnia pomysłów i pomocy katechetycznych, a także oferta szkoleń dla katechetów.

FDNT – Fundacja “Dzieło Nowego Tysiąclecia”

SCENARIUSZE KATECHEZ MISYJNYCH dla wszystkich typów szkół

Pismo Święte w wersji audio.

TwojaBiblia.pl – Pismo Święte, czytania dnia, komentarze, można wylosować cytat – Boże Słowo skierowane indywidualnie na dany dzień lub na daną chwilę.

Multimedialny świat Biblii – Poznaj świat najbardziej fascynującej Księgi. 120 ciekawostek, 240 dźwięków, 26 map, 7 quizów, 14 tabel, 825 zdjęcia, 55 rozdziałów świata Biblii, 225 omówionych haseł.

Biblia dla dzieci – znajdziesz tutaj materiały edukacyjne dla dzieci i młodzieży (opowiadania, krzyżówki, szyfry, gry planszowe oraz różne inne zadania i gry, które pomogą w poznaniu i zrozumieniu historii biblijnych), stworzone w oparciu o teksty i historie biblijne. Można je pobierać, drukować i udostępniać bez żadnych opłat.

“Księga Ksiąg” dla najmłodszych – ok. 30 minutowe filmy rysunkowe uczą dzieci ponadczasowych prawd moralnych na przykładzie opartych na Biblii przygód dwojga podróżujących w czasie dzieci i ich przyjaciela robota.

Free Bible Images – strona z obrazami o tematyce biblijnej.

Mocne przesłanie do świata! – Jim Caviezel (odtwórca roli Pana Jezusa w filmie “Pasja”)

Niedziela Palmowa: Ewangelia wg św. Jana – Uroczysty wjazd do Jerozolimy. Rysujemy i kolorujemy palmę wielkanocną.

Dzieci śpiewają Panu Jezusowi w Wielkim Poście: “Tam na krzyżu”, “Wielki Post, budujemy razem most”, “Powiedz ludziom, że kocham ich”

Piosenki religijne na Wielki Post i nie tylko: “Wierzę w Ciebie, Panie”, “Bądź tu, nie chcę być sam”, “Schowaj mnie”, “Getsemani” – śpiewa 3-letnia Claire, “Getsemani” (napisy ang.), “Chwalę Ciebie Panie”, “Tłumy serc” – Daria Wójcik i Remigiusz Kuźmiński, “Emmanuel” – Schola Młodzieżowa św. Antoniego w Ostrołęce, “Zatrzymaj się na chwilę” – Jacek Sadowski, “Tak mnie skrusz” – Dawid Kwiatkowski, Joachim Mencel, “Jezus Najwyższe Imię” – Roksana Węgiel, “Uwielbiam Imię Twoje Panie” (występ + karaoke) – Filip Lato, “Ty wskazałeś drogę do miłości” (występ + karaoke) – Rafał Brzozowski, “W drogę z nami wyrusz, Panie” (występ + karaoke) – Aleksandra Nykiel, “Zbliżam się w pokorze”, “Gdyby wiara twa” – Golec uOrkiestra

Droga Krzyżowa na youtube dla młodzieży i dla dzieci

Droga Krzyżowa dla dzieci z rozważaniami i możliwością tworzenia stacji. Wizerunki poszczególnych stacji można wydrukować i przykleić na wkładach do zniczy lub szklankach z podgrzewaczami.

“Życie Jezusa” – film, który jest adaptacją Ewangelii wg św. Jana.

“Powołany” 2022 – Ksiądz podczas kolędy stara się odpowiedzieć na trudne pytania młodego człowieka i jego ojca. Trafiający do młodzieży przekaz zawierający pytania dotyczące wiary oraz odpowiedzi kapłana i świadectwa osób, które doświadczyły Bożej miłości.

Filmy na Boże Narodzenie: “Magia Świąt? Odkryj Prawdę Świąt!” (2022 r.) – refleksyjny film dla młodzieży i dorosłych “Maria z Nazaretu” (2012 r.) – piękny film na czas Bożego Narodzenia pomagający zbliżyć się do tajemnicy Wcielenia i do Maryi, a dla najmłodszych “Narodziny Jezusa”

Boże Narodzenie: świąteczna gimnastyka – dzieci ją uwielbiają, świetnie sprawdzi się w oddziałach przedszkolnych, można ją wykorzystać w klasach 1-2 podczas lekcji zdalnych, ale także w szkole na lekcjach wychowania fizycznego w młodszych klasach w ramach lekcji koleżeńskich czy współpracy z wychowawcą.

Dzisiaj w Betlejem – porywająca lekcja religii na Boże Narodzenie na platformie Genially autorstwa Pani Kasi. Dziękujemy! Myślimy, że sprawdzi się we wszystkich klasach szkół podstawowych.

Poznajemy tradycje i zwyczaje Bożego Narodzenia na świecie.

Szopka Betlejemska – znajdujemy miejsce dla każdej postaci i Gwiazdy Betlejemskiej, ubieramy choinkę

Najpiękniejsze polskie kolędy – karaoke dla dzieci, Kolędy polskie – karaoke dla wszystkich, poruszająca wersja utworu “Nie było miejsca” , “Pastorałka od serca do ucha”

Kolędy dla najmłodszych: “Gdy się Chrystus rodzi”, “Dzisiaj w Betlejem”, “Pójdźmy wszyscy do stajenki”, “Bosy pastuszek”, “W drodze do stajenki”

Adwentowe zagadki: quiz dla najmłodszych, symbole adwentowe – jednocześnie ćwiczenie pamięci wzrokowej w przedszkolu, symbole adwentowe dla starszych dzieci, łamigłówka dla młodzieży, karty dla wszystkich

Gry i zabawy adwentowe: digipuzzle (klikamy na krateczkę danego koloru i uzupełniamy pole, aby utworzyć obraz wg wzoru), puzzle “Trzej Królowie”, puzzle “Mikołaj” Możemy też zobaczyć film jak powstaje opłatek

Adwentowe śpiewanie: “Ani oko, ani ucho” Magda Anioł, “Ani oko, ani ucho 2” Magda Anioł, “W imię Ojca” – piosenka na roraty, “Czekam” – piosenka roratnia, dwie wersje pięknej piosenki “Mario, czy już wiesz?” -Kuba Badach oraz “Mary, Did You Know?” -Pentatonix. Zachęcamy też do obejrzenia z uczniami rysunków na piasku do piosenki “Kołysanka dla mamy” Jakuba Tomalaka, odpowiedniej nie tylko na Adwent.

Niesamowite historie o spotkaniach z aniołami

“Matteo” 2014 Dokument w reżyserii Michała Kondrata przedstawia historię zakonnika i egzorcysty, Matteo da Agnone. Za jego wstawiennictwem podczas liturgicznego obrzędu egzorcyzmu już od wieków dokonują się rozliczne cuda.

​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​Święty Jan Paweł II:

Film i piosenka dla dzieci o św. Janie Pawle II

“Lolek” – biografia zawarta w piosence.

„Karol Wojtyła – nasz Papież” 100-lecie urodzin Jana Pawła II – biografia filmowa, 14 maja 2020 r.

Film: “Karol – Człowiek, który został papieżem”

Rok Świętego Jana Pawła II – “Święty Jan Paweł II był człowiekiem pokoju i nadziei. Z niespotykaną pogodą i miłością, ale i niezwykłą siłą i pewnością wskazywał całemu światu, każdej wspólnocie, wszystkim ludziom, każdemu człowiekowi, jak życie czynić bardziej ludzkim…”

100 rocznica urodzin św. Jana Pawła II – strona Archidiecezji Krakowskiej

Strona poświęcona Prymasowi Tysiąclecia bł. kard. Stefanowi Wyszyńskiemu oraz świadectwa uzdrowień za wstawiennictwem błogosławionych kard. Stefana Wyszyńskiego i Matki Elżbiety Róży Czackiej, a na chwilę rodzinnego relaksu puzzle z wizerunkiem błogosławionego

Kardynał Stefan Wyszyński – wirtualna wystawa fotografii uwieczniających posługę Prymasa Tysiąclecia na terenach obecnej diecezji bydgoskiej. Galeria znajduje się w gmachu Wyższego Seminarium Duchownego Diecezji Bydgoskiej.

Carlo Acutis – 15 latek ogłoszony świętym 10 października 2020 r., wywiad z jego mamą i 30 minutowy film “Carlo Acutis. Misjonarz 2.0”

Przygotowanie dzieci klas III do I Komunii Świętej:

Ksiądz wyjaśnia dzieciom na czym polega spowiedź i oswaja z konfesjonałem.
Formuła spowiedzi świętej – ćwiczenie.

I Komunia Święta – poradnik dla rodziców. Fragmenty z książki “Jak dobrze przygotować dziecko do I Komunii Świętej?” Warto wysłać rodzicom!

Pieśni Maryjne

“Chwalcie łąki umajone”

“Po górach, dolinach”

“Z dawna Polski Tyś Królową, Maryjo”

“Maryja, Śliczna Pani”

“Litania Loretańska do Najświętszej Maryi Panny”

“Panience na dobranoc”

Film Św. Klara z Asyżu – historia pewnej chrześcijanki przedstawia św. Klarę w jej duchowym i ludzkim wymiarze, niemal metaforę współczesnego człowieka, zagubionego w pomieszaniu wartości. Klara, wykształcona kobieta ze szlachetnej i bogatej rodziny, dała początek swojej oryginalnej duchowości dzięki powiązaniu z postacią św. Franciszka.

Film “Helenka” Bohaterką jest zamordowana 24 stycznia 2017 r. Helena Kmieć, 26-letnia świecka misjonarka, która pojechała do Cochabamby w Boliwii opiekować się dziećmi w Ochronce prowadzonej przez siostry Służebniczki. Więcej na stronie www.misje.pl

Film “Bóg nie umarł” opowiada opartą na faktach historię studenta, który zapisuje się na kurs filozofii. Młody chrześcijanin musi wybrać pomiędzy swoją wiarą a przyszłością, gdyż wykładowca okazuje się zagorzałym ateistą. Stawia studentom ultimatum: muszą na piśmie zanegować istnienie Boga, albo pożegnać się z dobrą oceną. (Film pasuje np. do lekcji 6,7 i 8 klas 1 liceum i technikum wg Wydawnictwa Jedność : Koncepcje filozoficzne a biblijna prawda, Boży obraz w człowieku, Biblia o kobiecie i mężczyźnie)

Zielone Pastwisko: ​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​#ZielonePastwisko​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​#PiotrKleszcz​​​​​​​​​​​​​​​​​​​OFMConv​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​#SłowoNaKażdyDzień​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​​

Zdrapkazadania na Wielki Post 2021

Droga Krzyżowa dla dzieci 2020 r.

Powitanie uczniów na zdalnej lekcji

Życie jest cudem “To jestem ja” – świadectwo w obronie życia z brytyjskiego “Mam talent”

Koniec roku szkolnego 2019/20 – życzenia dla uczniów.

Dyplom Mistrza zdalnej pracy dla starszych uczniów:

Genearator dyplomów online – film instruktażowy

Generator rebusów

Dzień Kobiet 2020 r. – Piękna definicja jestestwa kobiety według namiestnika Chrystusa na ziemi, Papieża Franciszka, zinterpretowana przez wspaniałe kobiety, Siostry Pudełkówny (Serdecznie pozdrawiamy i polecamy w naszych modlitwach!) Warto, aby młodzież tego posłuchała.

Gianna Beretta Molla – Czy święta może być atrakcyjną kobietą, modnie się ubierać, być wykształcona i nowoczesna? – Jak najbardziej! Filmy na lekcje religii na Dzień Kobiet o współczesnej świętej jako wzorze kobiety. Gianna Beretta Molla to ostatnia święta kanonizowana przez Jana Pawła II w 2004 r.

Ciekawe opowiadania o różnej tematyce na lekcje religii

Interaktywne puzzle związane z różną tematyką religijną.

Darmowe obrazy udostępniane przez twórców bezpłatnie do dowolnego wykorzystania.

Memy – grafiki z cytatami świętych, wypowiedzi znanych o Jezusie i wiele innych ciekawych obrazów.

TheCatholicKid.com – anglojęzyczna strona internetowa z bezpłatnymi kolorowankami i grami dla dzieci młodszych.

Generator krzyżówek – umożliwia utworzenie 20-hasłowej krzyżówki na podstawie haseł/opisów podanych przez użytkownika lub wylosowanych z bazy haseł polskich i angielskich. Wygenerowana krzyżówka może zostać zapisana w pliku PDF/PNG, można ją również wydrukować. Dodatkowo możliwe jest utworzenie łamigłówki – wykreślanki, w której wszystkie hasła są podane, ale należy je odszukać na diagramie.

studnia katechety – strona dla katechetów